Menu

PANCHASAYAR SISHU/SIKSHA NIKETAN

Forms will be distributed for Pre-junior class (Both Bengali and English medium) from 08.08.18 to 31.08.18 Time: 8 A.M. to 10 A.M (Except Holidays )

 

         

                             

 

  

 

 

 

                                           ACADEMIC QUALIFICATION           

   Smt. Keya Majumder 

   (Teacher- In- Charge)

 

             M.A(English), B.Ed  

 

    LIST OF TEACHING STAFF

           NAME                                            ACADEMIC QUALIFICATION

    Smt. Suparna Chakraborty                  M.A(Bengali), B.Ed,  

   (Assistant Teacher- In- Charge)            

    Smt Keya Sengupta                            B.A(Hons) English, B.Ed

    Smt Srabani Sinha                               M.Sc(Zoology), B.Ed.

    Smt. Mita Banerjee                              M.A(Bengali), B.Ed

   Sri Soumendranath Jana                      M.Sc(Math),B.Ed.

    Smt. Ananya Ghosh                             M.Sc. (Sociology), B.Lib.

     Smt.Suva Chakraborty                       M.A(Bengali), B.Ed,  Spl B.A(Hindi)

     Smt. Papiya Chakraborty                   M.A(Bengali), B.Ed.

    Smt. Santwana Kundu                        M.Sc(Botany), B.Ed

    Smt. Suparna Mukherjee                    M.Sc(Nutrition), B.Ed.

    Smt. Aditi Sanyal                                 M.Sc( Geography), B.Ed.

   Smt. Priyanka Jana                              M.Sc(Geography), B.Ed.

   Smt. KanChan Mondal                         M.Sc(Chemistry), B.Ed.

    Smt. Srabani Dey                                 M.A(History), B.Ed.

   Smt. Moumita Chakraborty                  B.Sc(Physics), B.Ed

   Sri Pritisankar Guchhait                      B.Sc(  Math Hons) ,M.Sc(Math)

   Sri Dhrubajyoti Bhattacharyya            M.Sc(Economics),  M.C.A  

  Smt Debjani Banik Mukherjee              M.Sc(Geography),B.Ed

   Smt. Manisha Basu                              M.A(English)

   Smt Jayita Mukherjee                         B.A(Hons), English

   Smt Sukanya Hazra(Biswas)               M.A(English), B.Ed

    Sri Asit Majumder                               B.Com, D.C.A

   Smt. Moumita Dasgupta                      B.A(Sanskrit)     

   Smt Shilpi  Koley(Saha)                      M.Mus.

   Sri Animesh Gupta                             B.Sc. (Hons )Math, B.Ed 

  Sri Bappa Pramanik                            M.Sc ( Math) , B.Ed

  Smt Rupa Das                                      M.A( History)

  Smt Samriddha Roy                             M.A. (English), B.Ed.                                  

  Santanu Sahoo                                     M.Sc (Math), B.Ed

  Sayantan Dhua (Physical Education)         M.P.Ed

 Sayan Banerjee                                     M.Sc (Zoology), B.Ed  

  Anup Kumar Bera                                 M.Sc (Physics) , B.Ed

 Debasmita Chatterjee                               M.Sc(Physics), B.ED

   Sudip Pal                                                M.A (Bengali) ,  B.Ed  

  Stuti Mukhopadhyay                              M.Sc (Economics)   

 Susmita Saha                                          M.Sc(Math), B.Ed                

  Sri Kailash Choudhury(Part Time)    Karete Teacher, National Gold Medalist

  Madhulina Das Mukherjee                      M.A (English)

  (Spoken English Teacher)                  

                        

  LIST OF GUEST TEACHER

  Somesh Chakraborty                         B.Sc(Hons, Chemistry) , CAIIB

 

  LIST OF ACCOUNTS STAFF

   Sri Debanjan Chakraborty                              B.Com

    Sri Sudip  Kumar Mallick                              B.Com

   LABORATORY ASSISTANT

 Smt  Susmita Bakshi                          Diploma in Electronics Engineering            

LIBRARY ASSISTANT

Smt Anjana Dey                                      B.Sc , BLIS                                  

GROUP 'D' STAFF

Sri Nanda Gopal Bhunia

Smt  Geeta Sardar

Smt Pratima Saha

Smt Putul Makal

Smt Lakshmi Mondal

Smt Sabita Sutradhar

Sri Bapi Bagani

Sri Sanjoy Paul

Smt Runu Sutradhar